Farnost
   ● Úvodní strana    ● Události
   ● Fotografie    ● Historie
    Hudební tradice    ● Svatoňovice

Hudební tradice v lidové písni

Hudební tradici v lidové písni zaznamenal přímo ve Rtyni národní umělec Karel Plicka (1894-1987). Ve 20. létech minulého století učil na školách v Novém Městě nad Metují a v Úpici. Jeho hlavním zájmem v té době byl sběr lidových písní. Kromě písní sbíral i lidové pohádky a moudrosti.

Ve svém Českém zpěvníku uvádí mezi českými, moravskými a slezskými lidovými písněmi i několik písní ze Rtyně u Úpice. Vyvrcholením jeho folkloristického sběratelství a národopisných studií se stal cyklus Český rok, který připravil ve spolupráci s Františkem Volfem a Karlem Svolinským.

Karel Plicka

Úvodní strana | Události | Fotografie | Historie | Hudební tradice | Svatoňovice

Send mail to svatonovice@seznam.cz with questions or comments about this web site.